AZ ORSZÁGOS ERDŐÁLLOMÁNY-ADATTÁR
ÁTALAKÍTÁSÁNAK SZÜKSÉGESSÉGE
Facskó Ferenc
egyetemi tanársegéd
erdészeti informatikai laboratórium vezetője
Nyugat-Magyarországi Egyetem
Erdőmérnöki Kar
Erdővagyon-gazdálkodási Intézet
Erdőrendezéstani Intézeti Tanszék
Az erdővagyon jelentősége ÉS KÜLÖNLEGESSÉGE
Az erdők összességével, az erdővagyonnal való gazdálkodás eltér más gazdasági ágak gazdálkodásától. Ez adódik abból, hogy a lekötött tőke forgási sebessége nagyon lassú. Az iparban a forgási idő jó szervezés esetén leszorítható pár hétre is; a mezőgazdaságban, a növénytermesztés esetében általában egy tenyészidőszak; de gyümölcs-állományok is pár éven belül termőre fordulnak, kezdik visszatéríteni a befektetést. Az erdők, faállományok esetében a forgási idő1 gyorsan növő fajok esetében legalább 20-40 év, de a legértékesebb, lassan növő fajok vágásfordulója több, mint 100-150 év.
Az erdőgazdálkodás tehát egy sajátosan hosszú termelési ciklusban működő termelési ágazat. Hosszú időszakon keresztül kell mennyiségben és minőségben legalább egyenletes de ha lehet, egyre több és egyre jobb minőségű nyersanyagot biztosítani. A kitermelhető famennyiség évről évre az erdőkben álló fák sokaságán évgyűrűk formájában halmozódik fel (újratermelődő nyersanyag!). Ha az éves fakitermelések során a növedéket termelő faállományokat a lehetségesnél nagyobb mértékben vesszük igénybe, akkor csökkentjük a növedéket előállító élőfakészletet: rablógazdálkodást folytatunk. De ez fordítva is fennáll: ha hagyjuk elöregedni az erdőt, akkor fatermőképessége csökken, sőt a faállomány össze is omolhat.
Az erdőkkel való gazdálkodás különlegessége abból is adódik, hogy az erdők hármas funkcióval rendelkeznek. A nyersanyagtermesztésen kívül az erdőtől a társadalom elvárja, hogy kielégítsen bizonyos rekreációs (üdülés, kirándulás) és védelmi (talajvédelem, tájkép-, települések, gyógyintézmények (szennyezések elleni) védelme) funkciókat is.
Az erdőállomány-adattár működésének törvényessége
Ahhoz, hogy a fenti követelményeket hosszú távon ki lehessen elégíteni, az erdőkről nyilvántartást2 kell vezetni. Az első felméréseket Mária Terézia császárnőnek egy 1770-ben kelt rendelet alapján készítették. A mai értelemben vett üzemtervek készítése a kincstári erdőkben a XVIII. és a XIX. századok fordulóján kezdődött el. Az 1935. évi IV. törvény az üzemterv szerint gazdálkodást a hazai teljes erdőterületre kötelezővé tette. A jelenleg érvényes szabályozás (1996. évi LIV. törvény az erdőről és az erdő védelméről 23. §-a) is a teljes üzemtervezettséget írja elő.
Ez a leltár annyiban különbözik egy egyszerű nyilvántartástól, hogy élő anyagról van szó. Az élő anyag tulajdonsága, hogy fejlődik/visszafejlődik; méreteiben növekszik, illetve ha rossz körülmények közé kerül (pl.: magasabb fák alá került faegyed) növekedése stagnál, elpusztul. Ha megoldható is lenne az évi leltározás, akkor is kellene tudni mondani valamit a hosszú távú tervezés szükségessége miatt az erdők későbbi valószínű állapotáról, de az évenkénti állományfölvétel a felmerülő hatalmas költségek és munkaerő-igény miatt nem megoldható.
Jelenleg egy erdőterületet tízévenként kell felmérni, tehát évente az ország erdővagyonának valamivel több, mint 10 százalékát üzemtervezik. A fennmaradó mintegy 90 százaléknyi részt , hogy viszonylag pontos képet kapjunk az erdővagyonról, aktualizálni3 kell.
Az erdőállomány-adattár SZÁMÍTÓGÉPES KEZELÉSÉNEK
SZÜKSÉGESSÉGE
Az ország jelenlegi erdőterülete valamivel több, mint 1,7 millió ha. Egy tervezési-gazdálkodási egység4 átlagosan 4 ha területű. Ebből következően hozzávetőlegesen 400 ezer tervezési egységet kell kezelni. Látható, hogy az erdővagyonnal való hosszú távú gazdálkodás hatalmas mennyiségű adat nyilvántartást és nagy mennyiségű számítást igényel. Már a kezdeti üzemtervek készítéséhez is használtak számítástechnikai eszközöket. Az erdőgazdasági ágazaton belül az üzemtervezésben használtak először számítógépet. A kísérletek az 1960-as évek második felében kezdődtek, és 1975 óta valamennyi üzemterv számítógéppel készül.
A számítógép alkalmazása az erdőrendezésben nemcsak élőmunkát takarít meg, de növeli a pontosságot és a tervkészítésben a matematikai módszerek alkalmazását teszi lehetővé. Ugyancsak a számítógép alkalmazása teszi lehetővé az erdőállomány-adatok évi aktualizálást is. Az adatok nem a különböző években felvett, eltérő időpontokban érvényes faállomány-állapotokat tükrözik, hanem minden évre érvényeset, feltüntetve a gazdálkodás és az erdőállomány fejlődése eredményeként bekövetkezett változások végeredményét
AZ ERDŐÁLLOMÁNY-ADATTÁR MŰKÖDTETÉSÉNEK ALGORITMUSA
Az adattár frissítésének alapja az előző évi állapot. Az érvényes törvények, rendeletek alapján minden évben az ország erdőterületének mintegy 10 százalékán fel kell mérni az erdők fakészletét, szakmai szempontból minősíteni kell az ott található állapotokat, meg kell határozni a következő tízéves ciklus teendőit. Ezen tevékenység során megszerzett5 információk frissek és abszolút pontosnak tekinthetők. Ezekkel az adatokkal a régi adatok kicserélhetők/felülírhatók.
Az erdőben végzett más tevékenységek következtében is állnak elő friss adatok, amivel módosítani kell az adattári adatokat. Ilyen tevékenységek lehetnek a különféle fahasználatok6 és a frissen erdő művelési ágba vont területek be- valamint a levágott erdőterületek újraerdősítéséről szóló jelentések7. Ugyancsak az erdőállomány-adattár tartalmát módosíthatják az erdő művelési ágból kivont területek és az úgynevezett talált erdők adatai.
Az előző adatok mind egyetlen idősíkra, az adott évre vonatkoznak. Ha a többi majd 90 százaléknyi adattal nem csinálnánk semmit, akkor azok 9 másik évsíkra vonatkoznának (1/10 résznyi 1 éves adat, 1/10 résznyi 2 éves adat, , 1/10 résznyi 9 éves adat), amelyek egymással nem összevethetők. Hogy az ország összes erdejének aktuális állapotáról tudjunk valamit, hogy az adatokat a hosszú távú tervezésben fel tudjuk használni (a bevezetésben szóltam róla, hogy ha erdőről van szó, akkor hosszú távon kell gondolkodni!) valamit tennünk kell. A több évszázados kutatás eredményeképpen rendelkezésre állnak azok a táblázatok8 és az ezekből levezetett függvények9, amelyek segítségével előállítható egy faállományt jellemző és számunkra fontos mennyiségi és minőségi állapotokat jellemző értékek. Azokban az erdőrészletekben, amelyekről nincs hivatalosan bejelentett, friss adat, a fatermési algoritmusok segítségével rakják rá az előző évi adatokra a növedéket, és állítják elő az adott évi aktuális állapotot. Mindezt batch üzemmódban, évente egyszer.
AZ erdőállomány-adattárat kezelő programmal
megszerezhető információk
+------------------------- FM ERDÖRENDEZÉSI SZOLGÁLAT -------------------------+
¦ ERDÖ1 Erdöállomány adatok karbantartása 2000.02.12 ¦
¦ Ver. 2.0 -KARBANTARTÁS- LAPOZÁS ¦
¦------------------------------------------------------------------------------¦
¦ Azonosító adatok: Állapot: 7 Eredeti adattári rész. ¦
¦ EGE: 0751 Hegyvidéki Erdészet ¦
¦ HELY: 3139 Ágfalva Tag: 1 Részlet: A 0 A.szám: 15754 ¦
¦ Iroda: 3 Szombathely Felügy.: 3 Szombathely Felv.év: 83 Faf.s.: 3 ¦
¦----------------------------- ERDÖRÉSZLET ADATOK -----------------------------¦
¦ VAGE Ter Vek Dolg HRSZ REGE RHELY RTAG RRES ¦
¦ 5309 0.9 3 2 / 0751 3139 1 A 0 ¦
¦ Erend : 1 Fatermelés ¦
¦ Korl : 0 Nincs korlátozás ¦
¦ Term.cél : 3 Alternatív fatermelés ¦
¦ Etj : 1 Erdöség Tfm : 4 300 Fek : 4 NY Lejt : 2 5° ¦
¦ Klima: 1 B Hidr : 3 SZIV Gt.: 92 OE R: 2 SE F: 4 V Thm: 6 ¦
¦ C.áll: 93 LF Mód: 4 Mesterséges felúj. ált. eljár. C.ftk: 12 ¦
¦ Zmi. : 0 Megfelelö Cs.: 0 Nincs ¦ZÉSI SZOLGÁLAT -------------------------+
¦ Szpsz: 2 Típusa: 4 Burkolt út Távolsága: 1 - 100 m ¦tok karbantartása 2000.02.12 ¦
¦ Terep lejtése: 1 SIK Minösége: 2 Vályogos talaj ¦ANTARTÁS- LAPOZÁS ¦
¦ Utolsó haszn éve: 0 Eddigi vh.ter.: 0.0 Idösz.Felv.: 0 Hónap: 0 ¦----------------------------------------¦
¦ Szöveges megj.: 255456 ¦ Állapot: 7 Eredeti adattári rész. ¦
¦------------------------------------------------------------------------------¦ ¦
¦ VÁLASZTÁS : Elözö Következö Azonositó Második- Harmadik képernyö Vége ¦ag: 1 Részlet: A 0 A.szám: 15754 ¦
+------------------------------------------------------------------------------+ Szombathely Felv.év: 83 Faf.s.: 3 ¦
¦------------------------ FAFAJSOROK ÁLLAPOTADATAI ----------------------------¦
¦ J Faf E Ear M Zár Kor Mag Min Átm Ft Ftk G N Fak Bm Fnöv Km Jk Vk Fter ¦
¦ 1 931 1 50 1 100 12 3 0 5 4 9 85 0 32 9 43 0 0 80 0.5 ¦
¦ 1 941 1 10 2 100 12 4 0 6 4 9 24 77 7 8 7 0 0 80 0.1 ¦
¦ 1 821 1 40 3 100 12 8 0 7 3 8 69 173 29 8 27 0 0 80 0.3 ¦
¦ _ ___ _ ___ _ ___ ___ __ _ __ _ __ ___ ___ ___ _ ___ _ __ ___ __._ ¦
¦ _ ___ _ ___ _ ___ ___ __ _ __ _ __ ___ ___ ___ _ ___ _ __ ___ __._ ¦
¦ _ ___ _ ___ _ ___ ___ __ _ __ _ __ ___ ___ ___ _ ___ _ __ ___ __._ ¦
¦ Jell Eter Mód Faf Er Ear Faf Er Ear Faf Er Ear Faf Er Ear ¦
¦ _ __._ 1.változat: _ ___ _ ___ ___ _ __ ___ _ __ ___ _ __ ¦
¦ 2.változat: _ ___ _ ___ ___ _ __ ___ _ __ ___ _ __ ¦
¦------------------------------------------------------------------------------¦
¦ VÁLASZTÁS : M Elözö Következö Azonositó Második- Harmadik képernyö Vége ¦
+------------------------------------------------------------------------------+
1. ábra: Erdőrészlet szintű adatokat bemutató képernyők
Az adattárat lekérdező program kisgépes változata MS-DOS operációs rendszer alatt, Turbo-Pascal programban íródott. Különösebben erős hardvert nem igényel a futtatásához. Ami igazán fontos, az a megfelelő méretű háttértár, ahol az adatállományok helyezkednek el.
Alapvetően kétféle lekérdezési lehetőség áll rendelkezésre. A részletszintű adatok lekérdezésekor (1. ábra) a gazdálkodási egységről rendelkezésre álló összes adat megtekinthető. Az adatokat 5 csoportra oszthatjuk:
azonosító adatok (községhatár, tulajdonos/gazdálkodó, helyrajzi szám, erdészeti azonosító adatok [tagszám, részletjel] stb.);
erdőrészletet leíró adatok (terület, tengerszint feletti magasság, terület lejtése, kitettsége, talaja, elérhetősége stb.);
faálományt leíró adatok (fafaj, eredet, kor, méretbeli jellemzők [magasság, átmérő], származtatott adatok [fatérfogat], részarány adatok, faállomány minőségét, növekedési erélyét jellemző adatok);
tervezési adatok (fahasználatok, újraerdősítés előírása);
szöveges megjegyzések.
Ennyi adat nem fér el egy 80´25-ös képernyőn, ezért az információkat 3 képernyőre tördelték. Az azonosító adatok ez szükségszerű mindhárom képernyő tetején látszanak. Az első képernyő a részletet leíró általános adatokat mutatja be. A második képernyőlapon az úgynevezett fafajsorok, és a szöveges megjegyzés jelennek meg. A betervezett fahasználatokat bemutató adatsorok nem külön képernyőn láthatók, hanem a fafajsorokra települő ablakban.
A részletes adatok mellett jelentősek a különböző összesítéseket bemutató táblázatok. Ezek közül a leggyakrabban lekért output a korosztálytáblázat, amely a körzetben található erdők fafaj- és korösszetételére vonatkozóan szolgál terület- és fatérfogat-infomációkkal (2. ábra).
+------------------------- FM ERDÖRENDEZÉSI SZOLGÆLAT -------------------------+
¦ KORTER Erdöterületek megoszlása a korosztályokban 2000.02.12 ¦
¦ Ver. 2.1 +------------------------- FM ERDÖRENDEZÉSI SZOLGÆLAT -------------------------+
¦-------------------------------------¦ KORFAK Fakészletek megoszlása a korosztályokban 2000.02.12 ¦
¦ EGE: 0751 Hegyvidéki Erdészet ¦ Ver. 2.1 -LEKÉRDEZÉS- ¦
¦Fafaj K O R O S ¦------------------------------------------------------------------------------¦
¦ 1-10 11-20 21-30 31-40¦ EGE: 0751 Hegyvidéki Erdészet ¦
¦Tölgy 1.2 42.1 55.3 83.7¦Fafaj K O R O S Z T Æ L Y O K ¦
¦Cser 0.5¦ 1-10 11-20 21-30 31-40 41-60 61-80 81-100 101- ÖSSZESEN¦
¦Bükk 2.6 83.4 16.2 10.6¦Tölgy 24 1856 5994 15347 92379 157444 113261 20442 406747¦
¦Gyer. 2.7 0.2 10.0¦Cser 86 1082 1168¦
¦Akác 3.2 1.2¦Bükk 179 4399 1419 1888 5741 28218 43978 18539 104361¦
¦Köris 0.8 0.4¦Gyer. 94 16 1489 9634 16605 4815 1035 33688¦
¦E.Kem 0.2 2.8 3.6¦Akác 104 277 553 86 1020¦
¦NNy 0.1¦Köris 75 158 2547 656 830 4266¦
¦HNy 1.2¦E.Kem 0 382 661 627 860 657 117 3304¦
¦Füz ¦NNy 18 94 112¦
¦Éger 0.0 2.8 6.2 0.9¦HNy 231 231¦
¦Hárs 0.3 ¦Füz ¦
¦E.LL 0.8 1.3 0.0¦Éger 23 174 846 155 2210 738 208 4354¦
¦Fenyö 18.9 192.0 184.7 173.1¦Hárs 0 1030 2085 73 3188¦
¦Össz. 23.2 327.0 267.5 285.3¦E.LL 83 102 7 12915 4981 18088¦
¦-------------------------------------¦E.LL 83 102 7 12915 4981 18088¦
¦ <PgDp> : Következö ¦Fenyö 920 12736 36181 54894 122802 250456 154801 33588 666378¦
+-------------------------------------¦Össz. 1146 19446 45015 75211 250532 462129 319632 73794 1246905¦
¦------------------------------------------------------------------------------¦
¦ <PgUp> : Elözö képernyö. <Esc> : Vége! ¦
+------------------------------------------------------------------------------+
2. ábra: Képernyőre kért korosztálytáblázat
Mint látható, a képernyőn kijelzett adathalmaz a 80´25-ös korlát miatt nagyon nagymértékben összegzett, kivonatolt: csak gyors áttekintésre, és nem részletes elemzésre nyújt lehetőséget. Az adatok kiértékelését a papírra nyomtatott jóval részletesebb táblázatokat fölhasználva célszerű elvégezni.
A TOVÁBBFEJLESZTÉS SZÜKSÉGESSÉGE ÉS IRÁNYAI
Mint az előző ismertetésből kitűnik, az erdészei adatok nyilvántartásában jelenleg alkalmazott technológia a tegnap technológiája. Mindenképpen szükségessé vált a továbblépés. A legfontosabb irányok:
grafikus felhasználói felület:
az adatok térinformatikai adatbázisba történő konvertálása ma már alapkövetelmény, indoklás nem szükséges;
a lekérdezések táblázatos forma melletti diagramos megjelenítése az adatok értelmezésében minőségi ugrást jelenthetne;
az adatok osztott adatbázisban történő kezelése:
a redundanciák megszüntetése a jelenlegi filozófiát megfordítva, nem az országos, aktualizált adatbázisból kellene lebontani körzeti adathalmazokat; sőt nem is kéne állandó központi adatbázis, hiszen az a szükséges lekérdezések esetére automatikusan előállna;
az adatpontosság növelése minél közelebb visszük az adatrögzítés helyét az észlelés helyszínéhez, annál pontosabb lesz a rendszerben tárolt adat;
a naprakészség növelése a kötegelt üzemmódról (évente egyszeri adatfrissítés) áttérés a folyamatos adatbevitelre;
az adatok aktualizálása helyett az adatbázis differenciális felépítése nem az adott évre növedékesített adatokat kellene elérhető módon tárolni, hanem az utolsó mért adatokat és az azóta bekövetkezett változásokat, melyekből mindig előállítható lenne az aktuális érték.
Irodalomjegyzék
Facskó Ferenc: Az erdőállomány-adattár működésének továbbfejlesztése. Sopron, Rendszerszervezői diplomamunka. Sopron, Kézirat, 1990.
Hiller István: Erdészettörténet. Fejezetek a magyar erdőgazdálkodás és faipar történetéből. Sopron, Erdészeti és Faipari Egyetem, Egyetemi jegyzet, 1985.
Az erdőről és az erdő védelméről szóló 1996. évi LIV. törvény
Magyarország erdeinek adatai, 1996. Állami Erdészeti Szolgálat, Budapest, 1997.
1 vágásforduló
2 üzemterv, erdőterv
3 növedékesíteni (hízlalni)
4 erdőrészlet
55 L-lapon rögzített adatok
6 F-lapon lejelentett adatok
7 E-lapon rögzített adatok
8 fatermési táblázatok
9 fatermési függvények