Online tartalomszolgáltatás a SZIE Gazdasági Informatika Tanszékén
Pitlik László, Dr. <pitlik@miau.gau.hu>
SZIE GTK GEMI GINT
Pásztor Márta <marta@miau.gau.hhu>
SZIE GTK GEMI GINT
Bunkóczi László <blaszlo@miau.gau.hu>
SZIE GTK GEMI GINT
Popovics Attila <popovics@miau.gau.hu>
SZIE GTK GEMI GINT
Bevezetés
1999-ben a NetworkShop rendezvényén tanszékünk már bemutatta internetes tartalomszolgáltatásait a szakmai érdeklődők közönségének. Két év multával időszerű áttekinteni a változásokat és a befejezett, illetve még folyó projektek következtében létrejött bővítéseket. Az elkövetkezőekben a kiemelt szolgáltatásokat - mint legfontosabb tudástranszfer eszközöket - ismertetjük részletesen.
MIAÚ – Magyar Internetes Agrárinformatikai Újság (http://miau.gau.hu)
Az 1998 őszén létrehozott Internetes szolgáltatás mai szemmel megfogalmazható elsődleges célja az oktatás-távoktatás támogatása, ill. a klasszikus papír-alapú (s agrárinformatikai téren lényegében nem létező) szaksajtó pótlása volt. Időközben (többek között a log-statisztikák elemzése révén) világossá vált, hogy trendjében növekvő látogatottságot csak új és még újabb kínálattal lehet elérni. A MIAÚ (mint egy, az akadémiai hálózaton működő, így reklámbevételekre nem számító szerver) ugyan nem érdekelt közvetlenül a látogatók (visits) számának növelésében, de a piacgazdaság szabályai (azaz a növekedési kényszer) alól ez esetben sincs kibúvó.
Így az elmúlt, több mint 30 hónapban a MIAÚ már nem csak egy Internetes újság, s egy fajta digitális agrárinformatikai kiskönyvtár, hanem számos újszerű szolgáltatás révén sokkal inkább egy virtuális konszern.
A 2000 őszén átalakított, s hamarosan ismét átalakítani tervezett főoldali menü fontosabb elemei:
A Napló, melybe időrendi sorrendben kerülnek bele a legfontosabb hírek, linkek, melyek alapvetően nem illenek bele az egyébként havonta sorszámozott, s jelenleg 30. számát is túllépő MIAÚ újságoldalak tanulmányainak sorába.
MIAÚ újságszerű számai, melyek archívumként hivatkoznak a korábbi főoldalról elérhető 24 számra, ill. új navigációs táblázattal az újabb számokra. A MIAÚ újságjában tanulmányok, dolgozatok, cikkek jelennek meg, melyek később az oktatás szerves részévé válhatnak.
Intézményi betagozódás az alábbi linkekkel és szolgáltatásokkal
Link a SZIE központi honlapjára, melynek információkínálata (pl. a PR Bizottság rendszeresen kontrollja révén) dinamikusan bővül, s kiemelt oldalai közül számos bejegyzés a MIAÚ szerverre mutat.
Link a TKB (Tudományos és Kutatási Bizottság Pályázati Iroda és Kutatási Titkárság) honlapjára, mely közvetlenül a MIAÚ stáb szerkesztése alatt áll. A TKB belül további utalásokat találhatunk egyéb Bizottságokra, ezek egységes megjelenése a weben a közeli jövőben várható.
Link az egyetemi központi könyvtárra.
Link a VSZK (Vidékfejlesztési és Szaktanácsadási Központ) honlapjára, melyet a nevezett központ szerkeszt, a MIAÚ a stabil szerverhátteret és a szükséges szakmai segítséget adja hozzá.
Link a GTK honlapra, mely hosszas előkészület után végre kialakításra került, bár híranyagában és frissességében még további fejlesztéseket igényel.
Link hely a jelenleg tervezés alatt álló újonnan alakult Gazdaságelemzés Módszertani Intézetre.
Link a Gazdasági Informatika Tanszékre, mely a MIAÚ közvetlen intézményi hátterét adja.
Link a MAGISZ honlapra, melyet szintén a MIAÚ stáb tart fenn. A MAGISZ honlapon olvasható a MAGISZ Tükör, vagyis a szervezet újságja. A viszonylag ritka hírfrissítés azonban rányomja bélyegét az oldal nézettségére.
GG, vagyis a Giessen-Gödöllő egyetemi partnerkapcsolat honlapja, mely szintén viszonylag alacsony forgalmú úgy a magyar, mint a német érintett kutatások zárkózottsági szintjének megfelelően.
HEM honlap, mely kísérletképpen némileg megújult, azonban jelentős forgalmat szintén nem bonyolít, kivéve a képeslapküldő oldalak listáját, mely úgy tűnik az egyik legkedveltebb “humán” jellegű szolgáltatás.
Oktatással kapcsolatos linkek:
Levelező képzés
Nappalos képzés
Elektronikus kereskedelem tárgy oldala
HEM oldal
Impresszum jellegű utalások
Ars virtualica, a főcímre linkelve…
Kapcsolat
Publikációk
Projektek
Diplomatémák, PhD-aktivitások
Referenciák
Technikai jellegű utalások
Szerverkeresés, mely index állománya a növekvő igények felismerése révén egyre gyakrabban frissül.
Szerverstatisztikák, mely havi rendszerességgel engedi figyelni a legfontosabb szempontokat (visit-ek, országok, kedvelt oldalak, …)
Projektek, szolgáltatások
IDARA, inkább referenciaként érdekes (utalva egy EU 5. keretprogramra), mintsem aktív tartalomszolgáltatásként, azonban az ennek kapcsán kialakuló eredmények szervesen beépülnek a következő projektekbe:
IKTABU: a szolgáltatás, mely egy OMFB IKTA pályázat keretében készül, 2001 nyarára várható, de egyes prototípusai már most szerves részét képezik a gazdasági informatika oktatásnak, hiszen a szolgáltatás az online adatszolgáltatás és elemzése megreformálást tűzte ki céljául.
MF, vagyis az agrár információs bróker szolgáltatás célja a keresési idő csökkentése agrárjellegű URL katalógusok építésével.
Ide tartozna még a korábban kialakított, s így az archívumból elérhető első online szakértői rendszer (OSZR) és egy másik kooperációs eredmény a STOCKNET (online tőzsdeelemző rendszer) is.
AGRONET-modulok (egy sikeres PHARE projekt keretében hamarosan!)
Világosan érezhető, hogy az egyetlen oldalról egy kattintással elérhető kínálat zsúfolttá teszi az oldalt. Azonban a menü rendszer mögé rejtett szolgáltatások el nem érése, meg nem találása a tapasztalatok alapján még rosszabb helyzetbe hozza az Olvasót. Ezért kérte pl. a levelező képzés is, hogy a jegyek, vizsgaidőpontok és órarendek navigációs oldala a MIAÚ legfelső szintjén, s külön információs jellel kerüljön kiemelésre. A TKB honlap internetes és intranetes struktúrája, ill. részletes menüpontjai sem jelentenek magától értetődő segítséget a felhasználóknak. A közeljövőben ezért az egyes fontosabb oldalak átalakítása várható.
A logstatisztikák szerint a MIAÚ tavaly elérte egy hónapra vetítve a 18613 visit-et, mely a rendszert üzemeltetők adatai nélkül értendő. A szezonális (főleg az oktatás igényei alapján kialakuló) hatásoktól eltekintve a trend továbbra is emelkedő.
TKB-PIKT - Tudományos, Kutatási Bizottság - Pályázati Iroda és Kutatási Titkárság (http://miau.gau.hu/tkb)
A Tudományos és Kutatási Bizottság honlapja a pályázatok és mellékleteik gyors, demokratikus hozzáférésének biztosítása érdekében jött létre SZIE és OM támogatással. Az “intranetes” részben jelszavas védelem mellett olvashatók a Bizottság jegyzőkönyvei, egyéb adatai. Az “externetes”, vagyis a közhasznú részben pályázati hírek, a SZIE belső ügyintézését támogató online űrlapok találhatók. A MIAÚ naplójához hasonlóan itt is egy központi naplóból követhetők a legfontosabb hírek. Az online űrlapokról érdemes megjegyezni, hogy kiforrott igények és felhasználási rend, ill. stabil források hiányában a fejlesztés nem igazán felhasználóbarát, ami részben magyarázata a nem túl aktív felhasználásnak. Fontos azonban az is, hogy az információt adni és kapni elv, még nem magától értetődő, vagyis az információmonopolizálási hajlam nehezen oldódik, a közhasznúság demonstratív kimutatása nem vált szélesebb tömegek napi rutinjává.
Szent István Egyetemi Napok - SZIEN (http://miau.gau.hu/tkb/szien)
A Szent István Egyetemi Napok rendezvény honlapja a SZIE integrációjának és növekvő PR aktivitásának egyik első jelzése SZIE támogatás mellett. A honlap színvilágában alkalmazkodik a központi SZIE oldalhoz, s tartalmában követi a papír-alapú nyomtatványok érdekében képződő információkat, melyek azonban nem feltétlenül előnyösek egy hipertextes támogatást is nyújtani tudó keretrendszerben.
Levelező képzés (http://miau.gau.hu/levelezo)
A SZIE GTK által folyatatott levelező képzés operatív információáramlása online támogatás nélkül szinte elviselhetetlen terhet jelentett az elmúlt időszakokban. A jegyek, a vizsgahelyszínek és időpontok iránti igény olyan jelentős volt, hogy a képzés által támogatott szolgáltatás bevezetése után a visit-ek száma ugrásszerűen megnőtt. Az adatbázis jellegű online adatszolgáltatásra azonban sem a tanszéki adminisztráció, sem a hallgatóság nem volt kellőképpen fogadó kész. Emellett felvetődtek jogi problémák is a nevek és jegyek közlése miatt. Noha ez a faliújságokon évtizedek óta szokás volt. S a telefonos bejelentkezéskor sem lehet azonosítani a kérdezőt, nem beszélve a csoportos jegylekérdezések esetéről. Itt érdemes megemlíteni, hogy a jegyek és nevek nyilvánossága csökkentheti a nem teljesítményhez kötődően megszerzett érdemjegyek lehetőségét, ill. növelheti a jó jegyek presztízsértékét. A levelező képzés honlapja is átesett egy fajta integráló újrarendezésen, mely azonban a keretinformációk lassú áramlása miatt nem vált be egyértelműen. A levelező képzés mellett a nappalos képzés oldalai is megjelennek, de a személyes konzultációk egyszerűbb lehetősége egyelő csak jelképesen teszi szükségessé a nappalos hallgatók online információval való ellátását.
Humán Erőforrás Menedzser képzés - HEM (http://miau.gau.hu/hem)
Az új HEM oldal nem annyira tartalma, mint inkább kialakításának technikája miatt érdekes. Egy hallgatói önálló feladat keretében létrejött egy EXCEL makró, mely többszintű menük érzékletes váltásához szükséges HTML oldalak gyárt le gombnyomásra JAVA támogatás nélkül. Ez azért hírértékű, mert egy közhasznú oldal költségvetése mindig alacsony, s menedzsmentje időhiánytól szenved. Így minden automatizálási lehetőség fontos lehet a hatékony operatív munkavégzéshez.
MF - Magyar Internetes Agrárinformáció Források Katalógusa (http://miau.gau.hu/mf)
Az agrár információs bróker szolgáltatás utolsó fázisai FVM támogatás mellett készültek. A MAINFOKA (MF) célja, hogy a hallgatók önálló munkája által létrehozott eredmények ne vesszenek kárba, sőt egy egységes keretrendszerben, lekereshető formában álljanak egyelőre a magyar nyelvű olvasók rendelkezésére. A rendszerben jelenleg több mint 10000 url van katalogizálva, köztük több mint 4000 kézzel indexált cég, ill. hasonló nagyságrendben növénytermesztési és állattenyésztési témák hivatkozásai. A könyvtári jellegű bejegyzések száma szintén jelentős, köztük a MIAÚ saját cikkeivel. Fejlesztés alatt áll egy többnyelvű kulcsszó-rendszer, ill. napirenden van a szolgáltatás újrastrukturálása. A hallgatói önálló munkák keretében létrejött didaktikai és szakmai értékű szakértői rendszerek forráskódjainak katalógusa ugyan várat még magára, de az egyre értékesebb lokális vagyon katalogizálása nem kerülhető el.
ZADI - Zentralstelle für Agrardokumentation und -information: Agrárdokumentációs és Információs Központ, Bonn (http://miau.gau.hu/miau/26/tdkerika.exe)
A Gazdasági Informatika Tanszék és a német központi agrár online tartalomszolgáltató közötti megállapodás értelmében a közeli jövőben szükséges lenne a magyar adatok (MF) nemzetközi vérkeringésbe történő becsatolására. A német adatok magyar view-val való ellátása, bár szakmailag értékes és érdekes felvetésnek bizonyult, jogi rendezetlenségek folytán nem valósítható meg magától értetődően (KTBL).
E-COMMERCE - elektronikus jegyzetbolt (http://miau.gau.hu/portal)
A tanszék egyik újszerű oktatási kínálata értelmében a hallgatók egy kis csoportja lehetőséget kap arra, hogy virtuálisan kialakítson egy digitális jegyzetboltot. Ennek folyamatosan képződő ötlethalmaza és megvalósítási szikrái követhetők nyomon az elektronikus kereskedelmei oldalon.
Összefoglalás
A MIAÚ elmúlt két és fél éves története arra mutat rá, hogy az oktatás, kutatás, szaktanácsadás és adminisztráció négyszögében számos olyan feladat van, melyek jól támogathatók online módon. A további siker és a fenntarthatóság előfeltétele azonban, hogy a közhasznú kínálat olcsó, tartalmas legyen, s a kereslet (vagyis a fogadókészség) személyes akadályai (információ-monopolizálási hajlam, idegenkedés a technikától, stb.) pedig fokozatosan leépüljenek, s számos, őszintén érdeklődő, közhasznúan szolgáltatni akaró kapcsolat alakuljon ki az emberek között.