A QTÉKA integrált információkezelõ rendszer
Elõadás a NWS2002 keretében
Király László, Tóth Kornél, Demel Anna
MTA SZTAKI
Bevezetõ
Az elõadás a Magyarországon egyelõre újdonságnak számító integrált információkezelõ rendszert, a Qtékát mutatja be.
Elõzmények
Néhány szó a Qtéka születésérõl. 1996-ban két könyvtárgépesítéssel foglalkozó társaság bejelentette egyesülését, amelynek során létrejött az EOSi (Electronic Online Systems International) nevû cégi. Az egyik elõd az amerikai DataTrek, a másik az angolt IME volt. Az utóbbi cég terméke Magyarországon is jól ismert: a TINLIB integrált rendszer, amelynek mintegy jogutódja a most tárgyalásra kerülõ Qtéka. Természetesen a két cég egyesülése után a profil nem változott és a sokéves könyvtári informatikai tapasztalatokat felhasználva hozzáláttak egy merõben új, korszerû könyvtári rendszer, a Qtéka (angol nyelvterülten Q Series) tervezéséhez. A fejlesztés még abban az évben elkezdõdött, majd 1997-ben megjelent a program elsõ verziója. A majd minden évben megjelenõ új verziók sorában legújabb a 2002 januárjában kiadott 4-es verzió. Nemzetközi viszonylatban 120 feletti a telepítések száma, míg Magyarországon négy könyvtárban használják jelenleg üzemszerûen a Qtékát, az ötödik helyen a telepítése folyamatban van. A négy mûködõ hely közül egy angol és három magyar kezelõfelülettel rendelkezik.
Fejlesztési alapelvek
Mielõtt rátérnék a kiemelkedõ technikai megoldások bemutatására, szeretném vázolni a fejlesztési alapelveket, amelyeket az említett sokéves tapasztalat és a korszerû informatikai lehetõségek alapján határoztak meg.
Operációs rendszere a Windows NT/ Windows 2000
Az összes modul teljes mértékben grafikus kezelõfelülettel rendelkezik
Szabványos SQL nyelvû adatbáziskezelõt használ, amely kétféle lehet: Oracle vagy MS SQL Server
Professzionális, next generation technológiát használó keresõszoftver, az Excalibur Technologies által készített RetrievalWare beépítése, amelynek sajátosságai a következõk:
hagyományos logikai (boolean) mûveletekkel való keresések;
összetett, több mezõ kombinációjával való keresés;
illeszkedõ minták keresése (pl. szóelírás, betûcsere esetében);
szemantikus, tartalmi alapú keresés (pl.: szinonimák, kapcsolódó fogalmak) Ehhez a kereséshez a katalógus nyelve szerinti szinonimaszótárt kell integrálni (jelenleg US English, tervezzük a magyart is);
teljes szövegek indexelése: a rekordhoz kapcsolódó dokumentumok teljes szövege a rekord mezõivel együtt kereshetõvé válik;
találatok sokszempontú rendezése: fontossági, megfelelési sorrend (relevancy ranking), betûrendezés több index szerint és ezek kombinációja
Könyvtári és informatikai szabványok széleskörû alkalmazása. A legfontosabbak ezek közül:
Z39.2 (ISO 2709) MARC rekordszerkezet, karakterkódolás, bibliográfiai és egységesített besorolási (authority) rekordok. Jelenegi implementációk: MARC 21 (US MARC + kanadai MARC egyesítésével létrejött, az LC által jelenleg használt formátum) és OCLCMARC. Lehetõség van további pl. HUNMARC formátumok definiálására;
Z39.50 teljes körû megvalósítása mind szerver, mind kliens vonatkozásában. A helyi rendszertõl függetlenül képes lekérdezni az interneten elérhetõ könyvtári katalógusokat és viszont: képes ezeknek a rendszereknek - amennyiben rendelkeznek a szabvány szerinti kliens programmal - rekordot szolgáltatni a saját adatbázisából;
EDI(FACT): Electronic Data Interchange (for Administration, Commerce & Transportation transactions). Az e-commerce egyik formája. Használata pl. könyvrendelések esetében;
Szabványosan
(Amerikai Nemzeti Szabvány szerint) tárolja az olvasói
adatokat és a kölcsönzési tranzakciókat.
Ezáltal elérhetõ, hogy az olvasói adatok
könnyen betölthetõk más rendszerekbõl
(pl. Lotus Notes);
.
A programtervezés általában megfelel az Open Systems (Nyitott Rendszerek) elõírásainak.
Korszerû és hatékony, objektumorientált programozási nyelvet használtak: Power Builder fejlesztõkörnyezetben C++ kódokkal.
A telje szövegû kereséshez hasonlóan a kimutatások készítését is külsõ, professzionális eszköz integrálásával oldották meg. A Qtékában az összes kimutatás, összesítés a Crystal Reports nevû (Seagate Technologies által gyártott) programmal készül. A felhasználó számára azonban a külsõ program használata észrevétlen. Az egységes kezelõfelület keretein belül, a Qtéka saját menüibõl hívható meg a kimutatás-készítõ program. A program használatával rendkívül gazdag és a felhasználói igények szerint alakítható eszközkészlet áll rendelkezésre a bevitt adatok megjelenítésére, nyomtatására, fájlba írására vagy akár e-mailben történõ elküldésére.
Néhány kiemelkedõ technikai megoldás részletesebb bemutatása
1.) A Qtéka tervezése során fontos szempont volt a könnyû kezelhetõség. Annak ellenére, hogy a rendszer MARC rekordokkal dolgozik és a belsõ formátum is tükrözi a MARC szerkezetet, a fejlesztõknek sikerült megoldani, hogy könnyû, egyszerû, jól áttekinthetõ felület álljon a könyvtáros rendelkezésére az adatok rögzítésekor. Ennek érdekében fejlesztették ki a teljes MARC definíciót magába foglaló EasyMARC ûrlaprendszert, amelyben minden mezõ minden adata értéklistából választható ki, amely lista az erre feljogosított könyvtáros által módosítható is.
Nézzünk egy példát erre! Az 1. ábrán a Qtéka EasyMARC rekordszerkesztõjének elsõ oldalát látjuk. Megtehetjük, hogy itt visszük fel az adatokat, ez azonban csak akkor használható, ha az adott MARC mezõ $a almezõjébe akarunk adatot bevinni. Az árnyaltabb szerkesztést a részletes adatbeviteli képernyõn végezhetjük el, amely a 2. ábrán látható. Itt rendelkezésre állnak a kiválasztólisták is. Mind a mezõ hívójelét, mind az indikátorokat, mind az almezõket legördülõ listából választjuk ki.
4. ábra - Qtéka EasyMARC szerkesztõ
4. ábra - Qtéka EasyMARC részletes adatok, kiválasztás listából
A program rendelkezik MARC szerkesztõvel is, amelyben lehetõség van a rekordok közvetlen, MARC szintû elérésére is. Ez természetesen már alaposabb jártasságot feltételez a MARC rekordok terén. A MARC szerkesztõ a 3. ábrán látható.
4. ábra - Qtéka MARC szerkesztõ
2.) Z39.50 kliens és szerver komponens beépítése. A Qtéka program következetesen megvalósítja a távoli adatbázisok standard lekérdezését lehetõvé tevõ szabvány alkalmazását. A könyvtáros számára rendelkezésre álló keresõfelületen megjelenõ Z39.50 keresõ kliens segítségével a felhasználó elérheti az ilyen szolgáltatást nyújtó könyvtárak adatállományát és közvetlenül fájlba írás nélkül betöltheti a Qtéka katalógusba a kiválasztott rekordokat. Ez hallatlanul megkönnyíti a feldolgozást és segíti a könyvtárak együttmûködését is, hiszen azonos profilú könyvtárak akár meg is oszthatják a feldolgozói erõforrásokat. Elég egy helyen leírni az adott mûvet, ez az együttmûködésben résztvevõ többi könyvtárban is használható. Ily módon felgyorsítható a retrospektív feltárás is, hatékonyan növelve ezzel a könnyen kereshetõ és a gépi kölcsönzésbe is bevonható állományrészek méretét. A 4. ábrán láthatjuk az integrált Z39.50-es klienst.
Másrészt a Z39.50-es szerver segítségével a könyvtár saját állománya is elérhetõvé válik mások számára. Ezáltal egy igen lényeges lehetõséggel bõvül a könyvtár által nyújtott szolgáltatások köre. A szerver program alapértelmezésben tartozéka a Qtéka rendszernek.
4. ábra - Qtéka Z39.50 kliens
3.) Keresés a kapcsolt dokumentumok szövegében. Az Info Q modul használatával lehetõségünk van arra, hogy a keresés ne csak a bibliográfiai rekordokban történjen, hanem az azokhoz kapcsolt teljes szövegû állományokban is. Ezek az állományok bármilyen ismert szöveges típusúak lehetnek. Legegyszerûbb a text és a HTML állományok kapcoslása, de megoldható word dokumentumok vagy egyéb formátumú anyagok kapcsolása is.
4.) Tartalmi alapú keresés. A gyors és mezõs szempontú keresés mellett a keresés szempontjait a szemantikus háló (semantic network) segítségével kiterjeszthetjük a kapcsolódó fogalmakra is. Itt a teljes egyezéstõl a szinonimákon keresztül a gyengén kapcsolódó kifejezésekig terjed a kiterjesztések lehetséges köre. Ennek megfelelõen látványosan eltérõ találatokat kapunk. A mûködés feltétele, hogy az adott nyelvre készített szinonima-szótár álljon rendelkezésre. Jelenleg amerikai angol szótárral rendelkezik a program.
5.) Különgyûjtemények, archívumok, metaadatbázisok kezelése az Open Q modul segítségével. Ennek a nem MARC alapú modulnak a használatával a könyvtár igen hatékony és rugalmas eszköz birtokába jut. Az Open Q modul valójában rendszer a rendszerben: egy önálló adatbázis-definiáló környezet. Az alapvetõen MARC struktúrában dolgozó Katalógus modul mellett abba mégis a kereshetõség szempontjából maximálisan integrálva az egyéb szabványos vagy házilag kialakított formátumoknak megfelelõ adatstruktúrák létrehozását támogató Open Q segítségével a könyvtár maga határozhatja meg a rekordok szerkezetét, a mezõk típusát és jellegét. Néhány példa a használatra: ISAD(g) archívumok leírását szolgáló szabvány megvalósítása; Dublin Code metaadatok leírását támogató kezdeményezés implementálása; URL-gyûjtemények létrehozása; muzeális anyagok különgyûjteményként való feldolgozása; szabványok, fotógyûjtemények, jogszabálygyûjtemények, képzõmûvészeti anyagok leírása.
6.) Multimédia kapcsolatok létrehozása. A bibliográfiai rekordokhoz külsõ, multimédiás dokumentumokat: képeket, videókat, hangzó anyagokat, szövegeket, URL-eket kapcsolhatunk. A kapcsolt multimédia anyagok a webes olvasói felületen egyszerû rákattintással megjeleníthetõk. A kapcsolt dokumentumokat elláthatjuk címmel, leírással és megjegyzésszövegekkel is.
7.) SQL adatbáziskezelés. Mivel a könyvtári szoftver réteg és a szabványos sql nyelvet használó adatbáziskezelõ réteg világosan elválik egymástól, lehetségessé válik külsõ, saját fejlesztésû eszközök használata is. A könyvtár igényei szerint testre szabhatja a kimutatások alapját képezõ lekérdezéseket vagy megvalósíthatja az adatcserét egyéb alkalmazásokkal. Az utóbbira szép példa az olvasói adatok importja külsõ adatbázisból (Lotus Notes).
A saját fejlesztésû eszközök illesztésének lehetõségét aknázza ki a Monguzii webkeresõ is, amely adatbázis plug-inek segítségével képes egységes keresõfelületen egyszerre több, eltérõ szerkezetû adatbázist lekérdezni. A programot a szegedi Interbase Bt. fejleszti, az adatbázis-kapcsolók az Interbase Bt. és az MTA SZTAKI együttmûködésében készülnek. Ez a megoldás lesz a KözTéka kezdeményezés alapja is.iii A KözTéka katalógusában együtt lesz kereshetõ a Tinlibet és a Qtékát használó könyvtárak állománya. A koncepció egyúttal nyitott további könyvtári rendszerek bekapcsolásának irányában is.
i Webcím: http://eosintl.com/
ii Mintakatalógus webcíme: http://budapest.interbase.hu:9080/monguz/index.jsp
iii A KözTéka kezdeményezésrõl Dudás Anikó (Pázmány Péter Katolikus Egyetem) tartott elõadást 2001. október 17-én az OSZK-ban megrendezett Közös katlogizálás konferencián.