A W3C Magyar Iroda tevékenysége és hatása a magyar e-tartalomra
Dr. Kovács
László
Megyaszai Éva
MTA SZTAKI, W3C Magyar Iroda
Tartalomjegyzék
A W3C technológiák ismertetése, népszerűsítése
Régi, nyugalmas és kiegyensúlyozott korok mérnökei és feltalálói megtehették, hogy forradalmi újításaik nyilvánosságra hozatala után hátradőljenek karosszékükben, és a továbbiakban széles körben alkalmazott találmányok jogdíjaiból éljenek. A fényes jövő előtt álló szerkezet innen egyedül is elboldogul, gondolták, haladjon hát a maga útján.
Tim Berners-Lee, a Web szülőatyja nem lehetett ilyen biztos a dolgában: az organizmus számos nehezen kiszámítható bizonytalansági tényezőt rejtett magában. Ezeknek két legfőbb forrása a fejlődés fölgyorsulása, illetve a webes társadalom strukturálatlan, nehezen összefogható szövedéke volt. Ilyen körülmények közt fönnállt annak a veszélye, hogy a fejlesztések átláthatatlanul és követhetetlenül szerteágazó projektekben, egymást figyelmen kívül hagyó fórumokon valósulnak meg, ami végső soron a Web gépezetének akadozásához, majd összeomlásához vezetett volna.
Tim Berners-Lee, ezért döntött úgy, hogy teremtményét nem hagyja magára, és az innovatív kutatások összehangolásával gondoskodik hosszú távon is kiszámítható működéséről, és állandó tökéletesítéséről. 1994-ben megalapította a World Wide Web Consortiumot, melynek küldetése: hozzásegíteni társadalmunkat ahhoz, hogy kihasználhassuk a Web által nyújtott összes lehetőséget az információs fórumok, a kereskedelem, a kommunikáció és a kollektív tudás terén egyaránt, valamint hogy ezek a lehetőségek mindenki számára elérhetőek legyenek.
A World Wide Web Consortium az egyesült államokbeli MIT Számítógéptudományi Laboratóriuma (MIT LCS), a franciaországi ERCIM és a japán Keio Egyetem által közösen fenntartott nemzetközi ipari konzorcium. Az MIT LCS volt az első anyaintézete, de már az alapítást követő 2. évben (1995-ben) szükségessé vált egy európai, majd a 3. évben (1996-ban) egy ázsiai központ létrehozása, melynek anyaintézetei az ERCIM és a Keio.
A Konzorcium fontos feladatának tekinti, hogy minél több ország szakmai közönségét bevonja fejlesztésibe, minél többekkel megismertesse tevékenységét. Ezért egyre több országban nyit W3C irodát, hogy minél közelebbi kapcsolatot építhessen ki a különböző intézményekkel, vállalatokkal, s hogy megkönnyítse a különböző nyelveken beszélők pontos információhoz jutását.
Így Európában ma már 8 W3C iroda van: a Benelux államok irodája, az Egyesült Királyság és Írország irodája, a Németország és Ausztria irodája, továbbá Finnországban, Görögországban, Magyarországon, Olaszországban és Svédországban; Ázsiában 3: Hong-Kongban, Izraelben és Koreában; továbbá Ausztráliában és Marokkóban is van W3C iroda.
Európában az uniós tagállamokon kívül először itt, Magyarországon nyitott irodát a Konzorcium.
A W3C technológiák ismertetése, népszerűsítése
A W3C Magyar Iroda egyik fontos feladata és célja az, hogy a magyarországi intézményekkel (egyetemekkel, főiskolákkal, kormányzati szervekkel, civil szervezetekkel) és cégekkel megismertesse a Konzorcium fejlesztéseit (specifikációit, irányelveit, szoftvereit), s folyamatos tájékoztatást adjon róluk.
Ennek kiindulási fóruma a W3C Magyar Iroda honlapja, melyen megtalálhatók és megtalálhatóak lesznek a W3C híreinek fordításai, melyekben a W3C különböző kutatási területein dolgozó munkacsoportok beszámolnak arról, hogy az ajánlás-kidolgozásnak melyik fázisában vannak, s ott milyen eredményeket értek el. Ezenkívül ezekből a hírekből értesülhetünk a W3C által szervezett rendezvényekről, eseményekről.
A Magyar Iroda hírlevelére feliratkozók havonta értesítést kapnak arról, mik is voltak az utolsó négy hét legfontosabb W3C hírei, s mik történtek ez alatt idehaza.
A W3C Magyar Iroda honlapján ezenkívül elérhetők lesznek a W3C-dokumentumok lektorált fordításai is. Ehhez a fordítómunkához szeretnénk az egyetemek és a szakma segítségét és támogatását kérni (emegyasz@w3.org).
Célunk és feladatunk továbbá olyan rendezvények szervezése, melyeken a magyar érdeklődésnek megfelelő témákban színvonalas és hasznos előadásokat lehet hallani. Azt szeretnénk, hogy a W3C Magyar Iroda egy szilárd és serkentő szakmai fóruma legyen a magyar webtársadalomnak. Biztosítani szeretnénk mindazon információ elérését, melynek segítségével a jövőben képesek leszünk növelni szerepünket a Web világában, hiszen hazánk mindig is élen járt az informatikai kutatások terén. Ennek egyik elismerő jele az, hogy idén Budapesten kerül megrendezésre a World Wide Web 2003 konferencia, a SZTAKI és az International World Wide Web Conference Committee (IW3C2) szervezésében és természetesen, mint mindig, a W3C támogatásával.
A W3C Magyar Iroda fontos célja az is, hogy a magyar intézmények, cégek ne csak követői legyenek a World Wide Web Consortiumnak, hanem tevékeny fejlesztői is. Ez a W3C tagsági rendszerébe való bekapcsolódással lehetséges.
A W3C-nek ma már körülbelül 450 tagja van. Magyarországon és Kelet-Európában eddig az MTA SZTAKI és az AXELERO Rt. tagja a W3C-nek. Amellett, hogy a W3C tagság nagyon sok előnnyel jár a tagszervezeteknek, hazánknak is szüksége van arra, hogy minél többen bekapcsolódjanak a W3C tevékenységébe.
A World Wide Web Consortiumhoz való csatlakozás előnyei:
ˇ
Tájékoztatás: A W3C tagok jutnak hozzá a
webtechnológiákkal kapcsolatos stratégiai döntéseiket érintő legértékesebb
információkhoz.
ˇ
Arculat: A W3C tagok a Web és a webszolgáltatások
fejlesztésének kulcsfigurái.
ˇ
Bekapcsolódás: A W3C tagok részt vesznek azokban a
tevékenységekben, melyek a Web jövőjét alakítják.
ˇ
Befolyás:
A W3C tagok közvetlenül
hozzájárulnak a Web fejlesztéséhez.
ˇ
Nyereség: A W3C tagok kivételes helyzetben vannak,
mert termékeiket és szolgáltatásaikat a Web fejlődésének várható irányának
megfelelően fejleszthetik.
Tájékoztatás
A szervezetek akkor nyújtják a legjobb teljesítményt, ha könnyen és megbízható forrásból hozzáférhetnek jövőjüket meghatározó, élenjáró információkhoz. A mai üzleti világban egyre nélkülözhetetlenebbé válik a szervezetek, cégek számára, hogy kihasználják a Web nyújtotta lehetőségeket. Az országhatároknak egyre kisebb jelentősége van az üzleti partnerekkel való kommunikációban, s ez jórészt a Webnek köszönhető.
A tagok többféle úton is hozzájuthatnak kedvezményes információkhoz:
ˇ
A W3C
tagok weboldalán keresztül: csak tagok által elérhető információk egész tárháza nyílik meg
előttük.
ˇ
A W3C
hírszolgáltatása által:
hetente rövid értesítést kapnak a legsürgősebb információkról, a havi
hírlevélből pedig naprakész tájékoztatást nyerhetnek.
ˇ
A W3C
rendezvényeken: a
munkacsoportok által szervezett találkozók és a csak W3C tagok által
látogatható műhelyek, szimpóziumok föltérképezik a Web jövőjét.
ˇ
A W3C
Tanácsadó Testületének ülésein: a W3C Állandó stábja egy évben kétszer beszámol arról, hogy mi is történt
az elmúlt 6 hónapban.
Arculat
A Web fejlődésére hatást gyakorló, kulcsfontosságú szervezetek legnagyobb része W3C-tag, s ezt be is építik marketingstratégiájukba. Az új ajánlások bejelentésekor a webtársadalom tudatában összekapcsolódnak a W3C tagok a régóta várt szabványokkal, s a tagok termékeik terjesztésekor elmondhatják, hogy azok a W3C ajánlásainak megfelelnek.
"A webtársadalomhoz tartoznak mindazok, akik böngésznek vagy információkat helyeznek el a Weben, akiknek a Web jelenti a munkahelyüket, akik új termékeket és szolgáltatásokat fejlesztenek a Weben, ezenkívül az Internet szolgáltatók, valamint azok, akik elképzelésekkel rendelkeznek arról, hogyan fejlesszék tovább a Webet... A Konzorcium az a semleges közeg, melyben ezek a csoportok megegyezésre juthatnak a szabványokat illetően. Ezeknek az erőknek a találkozása révén gazdagodik a W3C." (Tim Berners-Lee, a W3C igazgatója)
Bekapcsolódás
A W3C-tagok a következő tevékenységek által veszik ki részüket a Web fejlesztéséből:
ˇ
Képviselet
a W3C Tanácsadó Testületében: Minden W3C tag delegál egy képviselőt a Tanácsadó Testületbe. Ő
lesz a hivatalos kapcsolattartó a tagszervezetek és a W3C Állandó Stábja közt.
A hivatalos nyilatkozatok, állásfoglalások, véleményezési fölhívások és a
csapatnak szóló előterjesztések ezen a képviselőn át áramolnak.
ˇ
A W3C véleményezési
felhívásai: A Tanácsadó
Testület képviselői gondoskodnak arról, hogy az új kezdeményezések,
ajánlások stb. emailen keresztül eljussanak a tagokhoz. Ha bármelyik tagnak
kifogásai vannak, szakmai színvonaluknak megfelelően figyelembe veszik
őket.
ˇ
A W3C
munkacsoportjai: Minden
W3C-munkacsoport a W3C egyik kutatási területén dolgozik, alapítólevelében
megfogalmazza és rögzíti feladatát, működésének körét, valamint várható
eredményeit és a W3C Állandó Stábjától igényelt forrásokat. A munkacsoportok
egy bizonyos szakmai kérdéskört tanulmányoznak, és kidolgozzák a
W3C-ajánlásokat.
ˇ
A W3C
érdeklődési és koordináló csoportjai: Az érdeklődési csoportok lehetőséget
teremtenek arra, hogy a W3C-tagok megvitathassák, véleményezhessék a fejlesztés
alatt álló specifikációkat, és hogy megvizsgálják és kiértékeljék a
webtechnológiákat. A koordináló csoportok gondoskodnak arról, hogy a
különböző munkacsoportok munkái egymással együttműködők
legyenek.
Befolyás
A W3C-nek több mint 450 tagja van szerte a világon, melyeknek közös szava meghatározza a Web jövőjét. A W3C, mint a webtechnológiákban való jártasság forrása, hatékony összeköttetésekkel rendelkezik, és kapcsolatban áll más technikai szabványügyi szervezetekkel, biztosítva ezáltal, hogy az egyes fejlesztések kiegészítsék egymást és hozzájáruljanak a Web egyetemességéhez és kiterjeszthetőségéhez. A W3C tagok a következő módon érvényesíthetik befolyásukat:
ˇ
Előterjesztések: a W3C arra biztatja tagjait, hogy
gondolataikkal, igényeikkel és specifikációikkal járuljanak hozzá ahhoz, hogy a
W3C betölthesse küldetését.
ˇ
Döntések: Ha a W3C-tagok egyetértenek egy újonnan
javasolt kutatási tevékenység megindításában, akkor a W3C igazgatója útjára
bocsátja a programot.
Nyereség
Minden W3C-tag eldöntheti a várható eredmények fényében, hogy mennyit szeretne befektetni. A W3C-tagság egy szervezet számára a következőket jelenti:
ˇ
Bizonyos
lehet abban, hogy mindig megkapja a legfrissebb információkat arról, hogy éppen
merre tart a Web. Ismerve a jövőt, józan stratégiákat dolgozhat ki, és
elkerülheti a súlyos veszteségeket.
ˇ
Bizonyos
lehet abban, hogy szervezete elismertségnek örvend a világban. Ez leginkább a
szolgáltatói szféra számára fontos.
ˇ
Bizonyos
lehet abban, hogy a Web számára előnyös irányban fejlődik, akár
kereskedelmi tevékenységben, akár belső hálózat használatában tudja ezt
kamatoztatni.
ˇ
Bizonyos
lehet abban, hogy szervezete részt vesz a jövő alakításában, s így
megelőzheti versenytársait.
Végkövetkeztetés
ˇ
A W3C-tagok
birtokában vannak azoknak az elérhető legértékesebb információknak, melyek
alapján megtervezhetik mindazokat a stratégiákat és tevékenységeket, melyekre a
Web létezésének és fejlődésének bármilyen kihatása van.
ˇ
A W3C-tagság
a piaci szereplők szemében garanciát jelent arra, hogy a cég
kulcsfontosságú, illetve a webtechnológiák szakértője.
ˇ
A W3C-tagok
együttműködnek abban, hogy megoldást nyújtsanak a piac igényeinek
kielégítésére, és hogy megismertessék ezeket a felhasználókkal.
ˇ
A W3C-tagok
azáltal fejthetik ki befolyásukat, hogy beleszólnak a javaslatok elfogadásába,
megvitatják a változásokat, döntéseket hoznak és részt vesznek azok
megvalósításában. Ezek határozzák meg a Web jövőjét.
További információk elérhetők a http://www.w3.org/Consortium/Prospectus/Joining oldalon.
Kérem, hogy ha kérdésük, észrevételük van az elhangzottakkal, vagy az el nem hangzottakkal kapcsolatban, osszák meg most velünk!
Elérhetőségünk:
Megyaszai Éva
MTA SZTAKI W3C Magyar Iroda
1111 Budapest, Lágymányosi u. 11.
Tel: +36 1 279-6204
Fax: +36 1 209-5288
Email: emegyasz@w3.org
Web: www.w3c.hu